راه حل ها

نحوه انتخاب دیزل ژنراتور

نحوه انتخاب دیزل ژنراتور

نکته قابل توجه این است که با مدیریت صحیح می توان از یک ژنراتور کوچک برای انجام هر کار بزرگی استفاده کرد. چرا که هیچوقت تمامی ابزارآلات و مصرف کننده های برقی همزمان کار نمی کنند.

در زمان محاسبه توان حتما باید آمپر مورد نیاز برای استارت اولیه را مد نظر قرار داد و بعد وسایل دیگر را اضافه کرد.


“برای تعیین دقیق ولتاژ لازم، اصولی است که با یک کارشناس برق مشورت کنید. کارشناس برق با ارزیابی محیط کاری و بررسی بار های مختلف تاسیسات یا عملیات مورد نیاز و با در نظر گرفتن ولتاژ لازم برای ساختمان، حداکثر شدت جریان برق، برق خروجی از موتور و …، دیزل ژنراتور مناسب را برای نیاز شما انتخاب می کند.”

 1. اولین مرحله، قبل از انتخاب دیزل ژنراتور، مشخص کردن نوع کاربرد دیزل ژنراتور است، برای این کار باید لیستی از موارد و اقلامی که به دیزل ژنراتور و برق تولیدی از مولد برق نیاز دارند، تهیه شود.

آیا از دیزل ژنراتور به عنوان برق اضطراری ( Standby ) استفاده می شود یا به عنوان یک مولد برق دائم ( Prime Power Source)؟

 ديزل ژنراتور اضطراري لزوما نباید یه صورت كامل جانشين برق شبكه شود و مي تواند تنها بخش هاي ضروري و انتخابي را برق رساني کند.

در انتخاب دیزل ژنراتور باید به نوع مصرف آن از همه مهم تر مصارف روشنایی یا جوشکاری توجه داشته باشیم.

ظرفيت ديزل ها مطابق استاندارد در سه ردیف بهره برداري قرار می گیرند :

 • ظرفيت اضطراري (standby):

500  ساعت بهره برداري در سال بدون امكان اضافه بار.

 • ظرفيت قدرت اولیه (prime power):
  بدون محدوديت ساعت هاي بهره برداري، با ميانگين كاركرد 60 الي 800 درصد ظرفيت نامي و با امكان اضافه بار 10% به مدت يك ساعت، در هر 12 ساعت كار.
 • ظرفيت دائم کار (Continuous Base Load):
  بدون محدوديت ساعت بهره برداري، بدون محدوديت بارگذاري و با امكان اضافه بار 10% براي يك ساعت کار در هر 12 ساعت می باشد و حدود 10% ظرفيت بار اضافی برای موقعیت های ضروری در آن وجود دارد.

 

 1. دومين مرحله، تعیین میزان توان شروع به کار دستگاه و همچنین مقدار آن در حین کار است. برای این کار باید بر اساس کاربرد مورد نیاز، توان لازم را بر حسب KVA از روی جداول مربوطه استخراج و مشخص کرد:
 • تعیین ولتاژ صحیح برای انتخاب دیزل ژنراتور، اگر حداکثر شدت جریان لازم برای کارکرد تجهیزات را ندارید، با استفاده از آمپرهای آلترناتور توان لازم را بدست آورید ودیزل ژنراتور مناسب را انتخاب کنید.
 • تعیین شدت جریان برق، بیشتر موتور ها با توان ثابتی کار می کنند، ولی در حالت راه اندازی توان بیشتری لازم دارند. برای مثال، شما شاید در حالت راه اندازی تاسیسات صنعتی 200 کیلو وات لازم داشته باشید در حالیکه در حالت عادی فقط 90 کیلووات لازم دارد.
 1. سومین مرحله، تعیین نوع سوخت انتخابي در مصرف ديزل ژنراتور:
  انتخاب نوع سوخت، نياز به بررسي موارد زیر دارد:
 • شرايط محل نصب
 • ارزان بودن
 • در دسترس بودن سوخت مورد نظر
 1. چهارمین مرحله، تعیین نوع فضاي پيش بيني شده جهت نصب دیزل ژنراتور:
  در نظر گرفتن موارد زیر از اهمیت بالایی در این مرحله برخوردار است:
 • میزان فضایی که دیزل ژنراتور اشغال می کند.
 • نحوه تهویه هوای آن
 • میزان صدا تولید شده آن
 • محفوظ نمودن دیزل ژنراتور از ارتفاع سطح دريا
 • درجه حرارت محيط نصب ديزل ژنراتور

ظرفيت ديزل با توجه به شرايط محل نصب در نقاط مختلف ايران مي تواند تا 65% ظرفيت نامي در شرايط ISO كاهش يابد.

 1. پنجمین و آخرین مرحله هم در نظر گرفتن طول عمر مورد نیاز دستگاه می باشد.

 

 • از دیگر نکات مهم : پيش بيني توسعه احتمالي آينده می باشد که مي تواند باعث افزايش مصرف در حالت های اضطراري شود و اضافه کردن يك مولد جديد در آينده بسيار پرهزينه تر از اضافه كردن ظرفيت مولد(هاي) اوليه می باشد، همچنین درجه امنيت، تعيين كننده تعداد و ظرفيت مولدهاست که برای تامين امنيت بيشتر مي توان به جاي يك مولد بزرگ از دو مولد كوچكتر استفاده كرد، در اين صورت احتمال قطعی به دليل نقض فني مولد ها كاهش پیدا می کندو امكان سرويس و تعمير يكي از مولد ها و بهره برداري همزمان از مولد دیگر امکان پذیر می شود.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.