درباره دیزل ژنراتورها

مناسب ترین ژنراتور برای تامین برق ماینر ها

ژنراتور مناسب ماینر ها

مناسب ترین ژنراتور برای تامین برق ماینر ها کدام است؟

پولساز ترین تجارت در زمینه دیجیتال در جامعه امروز استخراج ارز های دیجیتال می باشد که نه تنها در سراسر دنیا بلکه در ایران هم افراد زیادی را به خود مشغول کرده است.

برای استخراج ارز های دیجیتال شما به دستگاهی به نام ماینر نیاز دارید، که برای راه اندازی این دستگاه ها به سه بخش اصلی زیر نیاز دارید :

 1. یک خط اینترنتی
 2. یک دستگاه ماینر
 3. یک عدد کامپیوتر یا لپ تاپ

با توجه به بخش های اصلی که به عنوان نیاز اولیه به آن اشاره کردیم شاید تجارتی بسیار آسان به نظر برسد اما نباید فراموش کنیم که در کنار این ها بحث تهیه و تامین دستگاه ماینر، تامین برق مصرفی، مهار صدای تولید شده و دفع شدت گرمای تولید شده چالش بزرگی برایمان خواهد بود.

گروه باتاب آذرخش فرتاک کارو سابقه طولانی در بحث تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور های ماینینگ دارد و با تکیه به تجربیات کسب شده لازم دانستیم شما عزیزان را در انتخاب مناسب ترین دیزل ژنراتور در این زمینه راهنمایی کنیم.

از سختی تهیه دستگاه ماینر، صدا و گرمای تولید شده که صرف نظر کنیم مهم ترین بخش راه اندازی این تجارت تامین برق آن هم در شرایط قطعی های برق امروزه ایران می باشد.

در این مرحله است که نیاز به تهیه دستگاه دیزل ژنراتور را احساس می کنیم، شاید بپرسید روند کار دستگاه دیزل ژنراتور چگون است؟

ژنراتور (Generator) به معنی تولید کننده و یا مولد می باشد، که عموما به معنی تولید کننده برق در میان مردم جا افتاده است.

که انواع ژنراتور های برق :

 • ژنراتور برق دیزلی
 • ژنراتور برق گازی
 • ژنراتور برق بنزینی
 • ژنراتور برق خورشیدی
 • ژنراتور برق بادی
 • ژنراتور برق آبی و … می باشد.

واضح است که برای استفاده عمومی تمام ژنراتور های ذکر شده مناسب و قابل استفاده نخواهد بود، مناسب ترین گزینه ها برای استفاده عمومی به ترتیب ژنراتور برق های گازوئیلی، گازی و بنزینی هستند.

برای تولید برق دستگاه های ماینر هم از همین ژنراتور های برق استفاده می کنیم که به ترتیب هر کدام را توضیح خواهیم داد :

 • ژنراتور گازوئیلی برای ماینر ها

یکی از پرکاربرد ترین و رایج ترین تولید کننده های برق موجود در بازار ایران می باشد که به آن ژنراتور های دیزلی هم می گویند.

سازو کار آن ها به این صورت است که اول هوای تازه وارد سیلندر ها شده، سپس این هوا در داخل سیلندر متراکم می شود، دمای آن به شدت بالا می رود و در مرحله آخر سوخت با فشار زیاد توسط پمپ انژکتور (که پودر شده است) داخل سیلندر پاشیده می شود.

 • مزایا :
 1. قدرت و دوام بالا
 2. ارزان تر بودن دیزل ژنراتور و هزینه نگهداری کمتر نسبت به ژنراتور گازی
 3. سادگی در ساخت و کارکرد
 4. احتمال آتش سوزی و اشتعال کمتر نسبت به ژنراتور گازی

 

 • معایب :
 1. صدای تولیدیزیاد به خاطر ساختار و طراحی آن ها ( تراکم هوا در سیلندر )
 2. ذخیره کردن و انباشت سوخت که باعث تولیدآلودگی محیطی خواهد شد.
 3. گرانبودن سوخت گازوئیل نسبت به سوخت گازی
 4. دود ناشی از این دستگاه ها

نکات مهم :

 • اما لازم به ذکر است در مکان هایی که گاز شهری ندارند و یا گاز کشی برایمان دشوار است با رعایت موارد فنی مثل توان و زمان مناسب روشن بودن، بهترین گزینه برای پروژه های ماینینگ می باشند.
 • در صورتیکه پروژه ماینینگ شما به یک یا دو دستگاه ختم نمی شود و تعدد دستگاه های ماینر را دارید بهتر است فضایی را برای ماینر ها تدارک ببینید که بتوانند به راحتی از دیزل ژنراتور های گازوئیلی تغذیه کنند چراکه در طولانی مدت، قدرت و توان مورد نیاز شما را ژنراتور های بنزینی و گازی پاسخگو نخواهند بود.
 • همچنین چنانچه قصد استفاده به صورت مداوم از ژنراتور ها را دارید بهتر است که دو دستگاه تهیه کرده و هر کدام را به ترتیب ۱۲ ساعت یکبار وارد مدار ماینینگ کنید، تا استهلاک کمتر، کارایی و طول عمر دستگاه‌ ها بیشتر شود.
 • برای کنترل صدای دستگاه های دیزل می توان از کانوپی های سوپر سایلنت استفاده کرد که به طور کامل صدا را خفه می کنند.

 

 • محاسبه توان دیزل ژنراتور ماینینگ

برای انتخاب یک ژنراتور مناسب برای ماینر باید توان مورد نیازمان را محاسبه کنیم، مرحله اول اینست که بدانبم هر ماینر چقدر برق نیاز دارد. هر ماینر معمولا به صورت حدودی چیزی بین 6 تا 7 آمپر و 1.5 کیلو وات برق مصرف میکند.

به طور مثال : برای استفاده از 80 ماینر برای استخراج ارز دیجیتال 120 کیلووات برق نیاز داریم و برای تامین برق 80 ماینر به یک ژنراتور 150 کاوا نیاز داریم.

اما درصورتیکه بخواهیم از دیزل ژنراتور به صورت دائم کار (شبانه روزی) استفاده کنیم باید دیزل ژنراتوری انتخاب کنیم که 1.5 برابر توان مورد استفاده ماینر های ما باشد در اینصورت برای تامین برق 80 عدد ماینر باید یک ژنراتور 225 کاوا تهیه کنیم تا به صورت دائم کار کند.

 

 • ژنراتور گازی برای ماینر ها

این نوع مولد ها بدلیل قیمت پایین و در دسترس بودن، مناسب و کارآمد برای تولید توان الکتریکی و برق در سیستم های ماینینگ هستند.

سازوکار این نوع ژنراتور ها برای ماینینگ بدین صورت است که ترکیبی از یک موتور گازسوز و یک آلترناتور استفاده می شود.

ورودی موتور در این نوع ژنراتور ها، گاز CNG یا LPG است که با ایجاد احتراق در سیلندر های موتور انرژی مکانیکی تبدیل می کند و باعث ایجاد چرخش شفت موتور می شود و  با اتصال آن به ژنراتور سبب تولید برق می شود.

 • مزایا :
 1. آلودگی صوتی کمتر
 2. آلودگی محیطی کمتر
 3. سوخت مصرفی در دسترس و ارزان تر
 4. نبود مشکل گرفتگی مجاری سوخت
 5. عدم نیاز به ذخیره سوخت (اتصال مستقیم به گاز شهر)

 

 • معایب :
 1. قیمت بالا دستگاه ژنراتور گاز سوز
 2. هزینه بالا تعمیر و نگهداری
 3. ایجاد نقص عملکرد در فصل های سرد و یا مناطق سردسیر بدلیل افت فشار شبکه گاز
 4. احتمال آتش سوزی و اشتعال بالا
 5. تولید گاز دی اکسید کربن
 6. تولید حرارت بالا

 

نکات مهم : 

 • یکی از نکاتی که در استفاده از ژنراتور های گازی باید به آن توجه گردد هارمونیک‌ هایمزاحم معروف به هارمونیک ‌های فرد هستند، که سبب تغییر شکل موج خروجی ژنراتور به غیر از سینوسی، گرم شدن ژنراتور، افت توان و گرم شدن کابل‌ های انتقال می شوند. برای حل این مشکل و استفاده بهینه از ژنراتور ها باید از حدود ۳۰ درصد از توان ژنراتور صرف نظر کنیم و از ۷۰ درصد آن استفاده کنیم.
 • از طرفی میزان بار مصرفی روی هر فاز ژنراتور بایدکاملا برابر و بالانس باشد و از اضافه بار ناگهانی بر روی موتور ژنراتور خودداری کنید.
 • در محاسبات توان موتور ژنراتور گازسوز حتما می‌بایست به توصیه‌های کارخانه سازنده موتور برای بهره برداری در شرایط دائم کار بودن توجه کرد چرا که در این نوع استفاده از ژنراتور با توجه به شرایط محیطی امکان بالا رفتن حرارت موتور و از کار افتادن آن را دارید.

 

 • ژنراتور بنزینی برای ماینر ها

این نوع ژنراتور ها ترکیبی از یک موتور بنزین سوز و یک آلترناتور می باشد.

سازوکار این موتور ها بدین صورت است که موتور با تبدیل انرژی سوخت (بنزین) به انرژی مکانیکی باعث ایجاد دوران در آلترناتور می شود که این فرآیند در آخر باعث تولید برق خواهد شد.

که بیشتر برای مصارف کوچک و سبک مورد استفاده قرار می گیرند.

 • مزایا :
 1. عملکرد مطلوب
 2. هزینه تعمیر و نگهداری کم
 3. طول عمر بالا
 4. کاربری آسان
 5. هزینه خرید پایین
 6. نصب آسان

 

 • معایب :
 1. آلودگی صوتی بالا
 2. احتمال آتش سوزی و اشتعال بالا
 3. ایجاد آلودگی محیطی و نیاز به فضای باز
 4. هزینه سوخت بالا
 5. عدم امکان استفاده به صورت دائم کار (کارکرد مستمر فقط 4 ساعت)
 6. ایمنی کم

 

نکات مهم :

 • سیستم خنک کنندگی این نوع موتور برق ها هوا است و در بهترین حالت بیشتر از ۴ تا ۵ ساعت به طور مداوم نمی توانند کار کنند.
 • اگر قصد استفاده از این نوع ژنراتور ها را دارید بهتر است به فکر تهیه 2 عدد از آن ها باشید، به طوری که هر 4 ساعت یکبار آن ها را وارد مدار کنید.

 

نتیجه

به طور کلی و با وجه به گستردگی پروژه ماینینگ شما بهترین مولد برق، دیزل ژنراتور و یا همان ژنراتور های گازوئیلی می باشد، چرا که دیزل ژنوراتور ها نسبت به ژنراتور های گازی هزینه اولیه کمتر و عمر طولانی تری دارند.

اما در صورتیکه فضای کافی برای تهیه این نوع دستگاه ها را ندارید با رعایت تمامی شرایط های ایمنی بهتر است از ژنراتور های گازی استفاده نمایید.

همچنین برای کاهش هزینه های پروژه خودتان میتوانید از دیزل ژنراتور های دست دوم استفاده کنید، دیزل ژنراتور هایی مانند پرکینز،کامینز، کاترپیلار، لوول و …

اگر به صورت دائم کار از دستگاه دیزل ژنراتورتان استفاده میکنید حتما به زمان تعویض قطعات یدکی و الکتریکی آن و همچنین بحث تعمیر و نگهداری اش توجه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.