راه حل ها

طول عمر دیزل ژنراتور ها

طول عمر دیزل ژنراتور ها

دیزل ژنراتور همانطور که از نامش پیداست یک ژنراتور با موتور دیزلی است که اغلب از آن در زمان قطع برق شهری استفاده می شود.

سوخت این وسیله دیزل یا گازوئیل است و بسته به طراحی که دارد می تواند در ابعاد و مقیاس های مختلف، برق مورد نیاز را تولید کند.

برق مورد نیاز دیزل ژنراتور ها از تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تامین می کند و موتور دستگاه برای به حرکت درآوردن و چرخاندن ژنراتور (آلترناتور) به کار می رود.

از دیگر سیستم های فرعی و تجهیزاتی که در ساخت دیزل ژنراتور استفاده شده و به نوعی تعلقات آن محسوب می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شاسی
 • عایق های صدا
 • سیستم مولد گرما
 • سیستم های کنترل
 • اتاقک پوشاننده
 • سیستم استارت خودکار
 • دینام
 • قطع کننده های اضطراری مدار

برای آشنایی تخصصی تر با اجزای دیزل ژنراتور ها مقاله

اجزای دیزل ژنراتور ها

را مطالعه فرمایید.

موتوری که در دیزل ژنراتور به کار می رود از نظر قدرت و توان می تواند متفاوت و متنوع باشد. همین عامل باعث می شود تا بتوان از دیزل ژنراتور در موارد مختلف با کاربرد های متفاوت استفاده کرد.

اگر بخواهیم دیزل ژنراتور ها را برحسب موارد استفاده آن ها دسته بندی کنیم:

 • موتور با توان 1 الی 20 کیلوولت آمپر (کاوا):

کاربرد برای تولید برق خانگی، یا استفاده در مراکز اداری و فروشگاه های کوچک

 • موتور با توان 2000 کیلوولت آمپر (معادل 2 مگا کاوا):

کاربرد برای تولید برق در گستره ای وسیع تر همچون کارخانجات صنعتی، مجتمع ها و فروشگاه های بسیار بزرگ

 • موتور با توان 5 مگاوات:

این دستگاه ها اصولا بیشترین مصرف را در صنایع تولید برق کوچک دارند. در صورت نیاز به منبع برق بیشتر برای هر ایستگاه می توان از چند نمونه دیزل ژنراتور  5 مگاواتی استفاده کرد.

کاربردهای دیزل ژنراتور

موارد مصرف و کاربردهای دیزل ژنراتور فقط به زمان قطعی برق شهری محدود نمی شود و می توان از آن در صنایع گوناگون و در مقیاس های بزرگ تر استفاده کرد.

از جمله کاربرد های دیزل ژنراتور عبارتند از:

 • استفاده در وسایل حمل و نقل بسیار سنگین همچون کشتی ها، قطار های مسافر بری و همینطور هواپیما های کوچک و بزرگ
 • کاربرد در بیمارستان ها و مراکز درمانی
 • کاربرد در ساختمان های اداری
 • کاربرد در مجموعه های فناوری اطلاعات
 • کاربرد در مجموعه ها و انبارهای نگهداری مواد غذایی
 • کاربرد در ساختمان های مسکونی و مجتمع های بسیار بزرگ
 • کاربرد در عملیات استخراج معادن و…

همانطور که می بینید دیزل ژنراتور نقش مهمی در زندگی ما دارد.

این وسیله بسیار کاربردی می تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در کیفیت زندگی ما تاثیرگذار باشد. در بسیاری از مواقع که شهروندان با قطعی برق رو به رو هستند، تامین برق مورد نیاز واحد های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و یا مراکز بهداشتی و درمانی، از اهمیت زیادی برخوردار می شود. یکی از مهم ترین موارد و ضروریات استفاده از دیزل ژنراتور در بیمارستان هاست.

به طور مثال:

تصورش را بکنید که یک بیمار در حین جراحی بوده و همزمان برق قطع می شود. در صورتی که تجهیزات پزشکی نتوانند بدون برق کار خود را انجام دهند، سلامت بیمار به خطر خواهد افتاد. اینجاست که یک دیزل ژنراتور با تولید برق اضطراری می تواند از مرگ یک انسان جلوگیری کند. همچنین در بسیاری از ادارات و مراکز تجاری بزرگ، قطعی برق برای چند لحظه کوتاه هم می تواند خسارات مالی و اقتصادی جبران ناپذیری را به مجموعه ها وارد کند. بنابراین می توان گفت اهمیت دیزل ژنراتور در زندگی ما غیرقابل انکار است.

طول عمر دیزل ژنراتور

یکی از دغدغه های افراد در زمان خرید دیزل ژنراتور طول عمر دستگاه و مدت زمانی است که می توان از آن استفاده کرد.

در اینجا باید از دیزل ژنراتور عرضه شده اطلاعات بیشتری کسب کنیم تا بتوانیم این اطمینان را داشته باشیم که دستگاه طول عمر و کاربری قابل قبولی دارد.

موارد متعددی وجود دارند که در افزایش یا کاهش طول عمر دیزل ژنراتور موثر هستند.

در صورتی که محصولی باکیفیت از برندی معتبر تهیه شود و همچنین شیوه استفاده و نگهداری از دیزل ژنراتور کاملا اصولی و برنامه ریزی شده باشد، می توان انتظار داشت که این دستگاه برای زمانی طولانی کارایی مورد انتظار را داشته باشد.

دیزل ژنراتور بسته به نوع و توان موتور این قابلیت را دارد که چیزی بین 10 هزار تا 30 هزار ساعت کار کند. در صورتی که مصرف کننده به طور مرتب به عملکرد و نحوه کار دیزل اشراف و نظارت داشته باشد و در زمان نیاز تعمیرات و عوامل پیشگیرانه را انجام دهد می توان این انتظار را داشت که طول عمر دیزل ژنراتور افزایش پیدا کرده و برای مدت زمان بیشتری به تولید برق بپردازد.

 • کیفیت سوخت

یکی از مهم ترین عواملی که در طول عمر دیزل ژنراتور نقش دارد، میزان کیفیت سوختی است که برای کار با آن استفاده می شود. هرچه کیفیت سوخت بیشتر باشد، قطعا راندمان کاری و طول عمر دستگاه نیز افزایش پیدا می کند.

نکته:  البته بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که طول عمر مفید دیزل ژنراتور در بعضی موارد کمتر از تعداد ساعاتی است که دستگاه قادر به انجام کار است. اگر تمایل دارید برای مدت زمان بیشتری از دیزل ژنراتور استفاده کنید در نگهداری، تمیز کردن اجزاء مختلف آن و تعمیر دستگاه کوشا باشید.

خرید دیزل ژنراتور با طول عمر بالا

برای اطمینان از این خرید بهتر است تا موارد زیر را در زمان خرید خود در نظر بگیرید:

 1. برند معتبری را انتخاب کنید که به ارائه موتورهای باکیفیت معروف است.
 2. یک شرکت باسابقه را برای خرید خود انتخاب کنید.
 3. قبل از خرید قطعی با متخصص فنی در این زمینه مشورت کرده تا دستگاه شما دقیقا مطابق با نیازتان باشد.
 4. کاتالوگ دستگاه را به خوبی مطالعه کرده و تمام اطلاعات های لازم را به دست آورید.

عوامل موثر در طول عمر دیزل ژنراتور

حال می خواهیم به طور دقیق با عوامل موثر در طول عمر دیزل ژنراتور آشنا شده و هریک را به طور مجزا مورد بررسی قرار دهیم :

 1. برند تولیدکننده دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور از آن گروه محصولاتی است که تاثیر زیادی در پیشبرد اهداف صنایع مختلف دارد. بدون وجود آن بسیاری از کسب و کار ها و امور زندگی با مشکل مواجه می شوند. به دلیل همین جایگاه ویژه دیزل ژنراتور، میزان تقاضا و عرضه این دستگاه در بازار داخلی افزایش یافته است. مجموعه ها و شرکت های مختلفی اقدام به طراحی و عرضه دیزل ژنراتور می کنند که البته سطح کیفی محصولات آن ها با یکدیگر برابری نمی کند. برخی تولیدات استاندارد های بالاتری دارند و همین امر باعث می شود تا دستگاه با کیفیت بیشتری به کار خود بپردازد. می توان گفت طول عمر دیزل ژنراتور با میزان کیفیت ساخت آن ارتباطی مستقیم دارد.

 1. روش نصب و راه اندازی دستگاه

اینطور نیست که هر فردی با هر میزان تجربه و دانشی بتواند دیزل ژنراتور را نصب و راه اندازی کند. این کار در صورتی که توسط افراد بی تجربه و ناوارد انجام شود، قطعا دستگاه را با مشکلاتی مواجه می کند. فردی که تجربه کافی در نصب دستگاه ندارد، امکان آسیب زدن به قطعات و تجهیزات آن را افزایش می دهد. بنابراین برای اینکه بتوان از بروز چنین مسائلی جلوگیری کرد، بهترین کار خرید دیزل ژنراتور از مراکز معتبر است. این مراکز علاوه بر ارائه محصول باکیفیت، کارشناسان و متخصصینی را در اختیار شما قرار می دهند تا نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور به طور اصولی انجام شود. همین روش نصب دستگاه در افزایش طول عمر آن موثر است.

 1. نحوه استفاده از دیزل ژنراتور

بهتر است بدانید که یک مصرف کننده می تواند با نحوه استفاده از دیزل ژنراتور، طول عمر و ماندگاری آن را کاهش یا افزایش دهد. بنابراین اگر محصولی با کیفیت خریداری کرده و آن را به شیوه ای درست راه اندازی کرده اید، اما خود، روش استفاده صحیح از دستگاه را فرا نگرفته اید، بهتر است بدانید که دیزل ژنراتور برای مدت زمان زیادی نمی تواند کارایی موردانتظارتان را داشته باشد و احتمال کاهش طول عمر آن وجود دارد.

استفاده کم:

اگر برای مدت زمانی بسیار طولانی از دستگاه استفاده نکنید، عواملی همچون اصطکاک و سایش قطعات افزایش یافته و این مسئله می تواند باعث شود دستگاه با شروع به کار، به سرعت خاموش شده یا از فعالیت صحیح باز بماند.

استفاده زیاد:

کار کشیدن بیش از حد توان دستگاه، می تواند آن را با مشکل مواجه کند.

 1. ابعاد دیزل ژنراتور

بسیار کوچک بودن یا بسیار بزرگ بودن دیزل ژنراتور هم می توانند از عواملی باشند که بر طول عمر دستگاه تاثیر می گذارند. در صورتی که دیزل ژنراتور اندازه و ابعاد کوچکی داشته باشد احتمال اعمال فشار زیاد به آن در حین کار افزایش پیدا می کند. این مسئله می تواند قطعات دستگاه را به سرعت فرسوده و مستهلک کند. بزرگ تر بودن دیزل ژنراتور نیز از یک سمت می تواند موجب کاهش طول عمر آن شود. زمانی که دیزل ابعاد بزرگی داشته، اما به اندازه خود فعالیت نکند قطعا در گذر زمان به دلیل تجمع رسوبات کربنی مسدود و غیرقابل استفاده خواهد شد.

 1. تعمیر و نگهاری

مانند همه ماشین‌ها، تعمیر و نگهداری مناسب برای به حداکثر رساندن طول عمر ژنراتور کلیدی است.

تاثیر نگهداری در طول عمر ژنراتور

با نگهداری مناسب، دستگاه شما می تواند تا 50000 ساعت استفاده دوام بیاورد.

 

گروه باتاب آذرخش کارو با تیمی مجرب شما را در بحث تعمیر و نگهداری یاری مینماید.

در زیر چک لیست تعمیر و نگهداری مربوط به مجموعه ما را مشاهده می فرمایید:

چک لیست سرویس نگهداری

ماندگاری کدام دیزل ژنراتور بالاتر است؟

واقعیت این است که سایر ژنراتورها به عنوان یک انتخاب اقتصادی برای کسانی ساخته می شوند که نیازی به استفاده مکرر از ژنراتور خود ندارند. اما اگر برای مصارف صنعتی به یک ژنراتور با عمر طولانی نیاز دارید، انواع دیزلی انتخاب واضحی هستند.

دیزل ژنراتور ها یا ژنراتور های گازی؟

 

ژنراتورهای دیزلی و گاز طبیعی هر دو مزایای خود را دارند، اما با این حال ژنراتورهای دیزلی از نظر طول عمر (بر حسب ساعات استفاده) دارای برتری هستند.
بخشی از دلیل این ماندگاری در نحوه ساخت آن است. موتورهای دیزلی از قطعات متحرک ساده‌تر و کندتر ساخته شده‌اند، بنابراین قطعات مکانیکی مانند ژنراتورهای گازی به هم ساییده نمی‌شوند که به همین منظور زمان فرسوده شدن آن ها طولانی تر خواهد بود.

افزایش طول عمر دیزل ژنراتور خودمان

برای این کار باید نکات زیر را در نظر داشته و رعایت کنید:

 • سطح روغن را به طور منظم بررسی کنید.

بررسی و تعویض منظم روغن در ژنراتور به شما کمک می کند از عملکرد بهینه آن اطمینان حاصل کنید. بدون مقدار کافی روغن، قطعات متحرک به اندازه کافی روغن کاری نمی شوند تا در هنگام تماس آسیبی نبینند. ژنراتورهای جدیدتر اگر سطح روغن کافی نداشته باشند، خاموش می شوند.
بررسی سطح روغن خود را هر چند هفته یا بیشتر به صورت روتین در نظر بگیرید. هنگام بازرسی آنها باید میله اندازه گیری را بیرون بکشید. اگر سطوح پایین باشد و روغن تمیز به نظر برسد، ژنراتور به روغن بیشتری نیاز دارد. اگر سطح روغن با سطح پایین و کثیف بیرون بیاید، روغن باید تعویض شود.

 • از مایعات با کیفیت بالا استفاده کنید.

دیزل ژنراتور با سیالات باکیفیت به بهترین وجه کار می کند. این مواد از روغن گرفته تا خنک کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند.
به عنوان مثال، سوخت با کیفیت پایین می تواند باعث مشکلات بی شماری مانند گرفتگی و تجمع در کاربراتور شود. اگر کاربراتور برای مدت طولانی کثیف باشد، نیاز به تعویض کامل دارد.
درجه سوخت مورد استفاده برای یک ژنراتور بر میزان کارآمدی دستگاه تأثیر می گذارد. با انتخاب مایعات با کیفیت بالا و آزمایش منظم سوخت برای اطمینان از تخریب نشدن آن، از آلاینده‌های غیرضروری و تجمعی که در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کنند، جلوگیری کنید.

 • به طور منظم دستگاه را تست کنید.

برای اینکه ببینید ژنراتور شما چقدر کارآمد کار می کند، باید به طور منظم آن را تست نمایید. این آزمایش بخشی از تعمیر و نگهداری پیشگیرانه است و به تکنسین ها اجازه می دهد تا ببینند که آیا ژنراتور به خوبی کار می کند یا خیر. از آنجایی که ژنراتورهای آماده به کار به طور منظم استفاده نمی شوند، آزمایش برای اطمینان از توانایی آن ها برای کارکرد موثر ضروری است.
در طول این روند، یک بار مصنوعی موتور را به فشار داخلی و دمای کاری مشخصی می رساند. این آزمایش ژنراتور را تمرین می‌دهد تا مطمئن شود که می‌تواند با خروجی کیلووات معین کار کند. این تست ها نیز نشانگر خوبی برای بررسی اینکه آیا ممکن است تا اجزای بالقوه خرابی در ژنراتور شما وجود داشته باشند یا مواردی که باید در طول سرویس و نگهداری معمول مورد بررسی قرار گیرند، هستند.

 • سیستم را در مکان مناسب نگه دارید.

برای اینکه یک ژنراتور صنعتی بهترین عملکرد خود را داشته باشد، باید در مکان مناسب نگهداری شود، بدان معنا که دستگاه باید از مکان هایی مانند درها، پنجره ها، دریچه های هوا و هر چیز قابل اشتعال دور باشد.
دستگاه خود را با یک پوشش مناسب در فضای باز که از ورود آب، خاک و گرد و غبار به داخل موتور جلوگیری می کند، محافظت کنید.
اگر ژنراتور در داخل خانه نصب شده است، باید سیستم تهویه را به طور منظم بررسی کنید.
انواع قابل حمل ممکن است به دلیل نصب روی تریلر راحت باشند. این قابلیت حمل به کاربران امکان می‌دهد تا ژنراتور را از مکانی به مکان دیگر در محل کار یا تأسیسات منتقل کنند.

 • هوای پاک را در اولویت قرار دهید.

بخشی از ذخیره سازی دستگاه در منطقه مناسب اولویت دادن به هوای پاک است. از آنجایی که موتور با فشرده سازی هوا و تزریق آن به منبع سوخت کار می کند، کیفیت هوا اهمیت دارد. گرد و غبار و زباله‌ها می‌توانند فیلترهای هوا را مسدود کنند که مانع از عملکرد صحیح ژنراتور می‌شوند. فیلترهای هوا را به طور مرتب تمیز و تعویض کنید تا گردش هوا بهتر انجام شود.

 • ژنراتور خود را برای زمستان آماده کنید.

آماده سازی ژنراتور برای زمستان برای حفظ عملکرد خوب دستگاه و جلوگیری از خرابی ضروری است. برای این آماده سازی باید موارد زیر را انجام دهید:

روغن را عوض کنید.

باتری ها را تست کنید.

لوله های اگزوز را بررسی کنید.

ببینید آیا سازنده دستورالعمل های زمستانی دارد یا خیر.

همه درپوش‌های خروجی هوا را بررسی کنید.

تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور در زمستان

 

آیا می توان عمر دیزل ژنراتور را افزایش داد؟

فیلترهای روغن و سوخت باید در فواصل زمانی معین تعویض شوند تا ژنراتور و اجزای آن به خوبی کار کنند. بی توجهی به این نگهداری باعث از کار افتادن قطعات و آسیب به کل سیستم می شود. ژنراتورها نیز حداقل سالی یک بار به خدمات حرفه ای نیاز دارند.
همه مشکلات ژنراتور مربوط به مشکلات عملکرد نیستند. سالانه، بازرسی های حرفه ای تنها راه برای اطمینان از وجود مشکل می باشند. بهتر است مشکلات را قبل از اینکه قابل توجه باشند، برطرف کنید.
اگر متوجه مشکل دستگاه شدید، به این معنی است که قبلاً مقداری آسیب و یا ساییدگی در دستگاه ایجاد شده بود. شناسایی و رفع زود هنگام این مشکلات از طریق سرویس سالانه، عمر ژنراتور را تا حد زیادی افزایش می دهد.

طول عمر دیزل ژنراتور آماده به کار

یک ژنراتور آماده به کار بسته به تعداد دفعات استفاده و همچنین میزان نگهداری می تواند بین 20 تا 40 سال دوام بیاورد. همانطور که گفته شد، طول عمر دستگاه شما تا حد زیادی توسط برند، نوع و اندازه آن تعیین می شود. در این بازه زمانی بین 15000 تا 30000 ساعت بدون دردسر قابل استفاده است.

شرایط آب و هوایی مناسب دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی شدید ساخته شده اند. با این حال، هرگز نباید آن را زیر باران یا برف قرار دهید. آب به وسایل الکترونیکی آسیب می رساند و ممکن است باعث بروز حوادث خطرناک شود.

طول عمر ژنراتور دست دوم

خرید یک ژنراتور دست دوم می تواند به کاهش هزینه ها کمک کند، اما ممکن است طول عمر کمتری نیز داشته باشد. از این رو به شدت توصیه می شود که از یک فروشنده باسابقه خرید خود را انجام دهید.

گروه باتاب آذرخش فرتاک کارو شماره در تهیه بهترین و با کیفیت ترین موتور های دیزل ژنراتور نو و کارکرده یاری مینماید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.