سنکرون دیزل ژنراتور (Synchronization)

به عملیاتی که طی آن پارامتر هایی مانند زاویه فاز، نوع و شکل موج ژنراتور، فرکانس و ولتاژ را با سیستم‌ های قدرت دیگر مطابقت می‌دهند را سنکرون کردن دیزل ژنراتور ها (Synchronization) می نامند. انجام این کار نیاز به کنترل سرعت ژنراتور و جریان تحریک آن دارد.
عملیات سنکرون سازی ژنراتور ها اصولا زمانی که به برق با توان بالا نیاز باشد انجام می‌شود.
سنکرون سازی ژنراتور ها باعث منطبق شدن پارامتر های ژنراتور ها با خط اصلی (برق شبکه) می‌شود.

انواع استفاده از دیزل ژنراتورها در تامین برق :

  1. استفاده از دیزل ژنراتور به طور مستقل

در این روش از دیزل ژنراتور به طور مستقل استفاده می‌شود، آن را به صورت تکی به بار وصل می‌کنند و برق مورد نیاز تأمین می گردد. این روش عموما برای مکان‌های کوچک و به جهت تأمین برق اضطراری کاربرد دارد.

  1. استفاده از دیزل ژنراتور ها به طور پارالل (سنکرون سازی)

در این روش از چند ژنراتور به طور موازی یا پارالل استفاده مشود تا برق مستقل از شبکه را تولید کنند و یا ژنراتور ها را با شبکه موازی می‌کنند تا توان لازم را به آن تزریق کنند.


گاهی ممکن است ژنراتور هایی که سنکرون شده‌ اند به تعمیر و نگه داری نیاز پیدا کنند، قطعی ‌های اضطراری رخ دهد و یا نیاز به تغییر در میزان مصرف کننده ایجاد شود که در این صورت ژنراتور ها را از سیستم قطع کرده و سپس دوباره آن ها را به شبکه توان متصل می‌نمایند.

در روش سنکرون سازی هم می توان از ژنراتور هایی کاملا مشابه استفاده کرد و هم می توان از ژنراتور هایی با خروجی متغیر استفاده کرد. در هر دو روش امکان متصل کردن ژنراتورها به صورت موازی به تابلو برق سنکرون پارالل وجود دارد.

مزایا سنکرون سازی دیزل ژنراتور ها :

  • قابلیت اطمینان
  • قابلیت ارتقاء تطابق ظرفیت دیزل ژنراتور
  • انعطاف پذیری
  • آسان بودن سرویس، نگه داری و کارایی
  • صرفه اقتصادی و عملکرد کیفی

همانقدر که استفاده از روش سنکرون سازی دیزل ژنراتور ها کارآمد می باشد در مقابل در صورتیکه سنکرون سازی مناسب و تخصصص انجام نشود می‌تواند سلامت سیستم را تحت تأثیر قرار دهد که نتیجه آن با مشکل مواجه شدن نیرو محرکه ژنراتور ها، ترانی‌ ها، دیزل، توربین بخار و … می باشد.

گروه باتاب آذرخش فرتاک کارو با تیم متخصص و با تجربه خود با سابقه ای طولانی در زمینه سنکرون و پارالل سازی انواع دیزل ژنراتور ها آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.