راه حل ها

تعیین ظرفیت دیزل ژنراتور ها

تعیین ظرفیت دیزل ژنراتور ها

تعیین ظرفیت دیزل ژنراتور ها

برای جلوگیری از هزینه ی اضافه و یا بیهوده نیاز هست که ظرفیت دیزل ژنراتور را محاسبه کنیم، چون در صورتیکه دیزل ژنراتور خریداری شده ی ما توان مصرفی ما را حتی با اختلافی خیلی کم تامین نکند خریده ما بیهوده بوده و دستگاه به درد ما نخواهد خورد، از آن طرف اگر دیزل ژنراتور ما توان بالاتری نسبت به توان مصرفی ما داشته باشد هزینه ی مصرف شده بابت خریداری آن بسیار بیشتر از دیزل ژنراتور مناسب ما بوده است.

ما در مقاله ی محاسبه توان مصرفی، توان مورد نیازمان را محاسبه کردیم، حال نیاز است توان خروجی دیزل ژنراتور هم محاسبه کنیم تا دستگاه مناسب خودمان را پیدا کنیم :

برای درک بهتر اول باید رابطه بین کیلووات (kW)، کیلوولت آمپر (kVA)  و ضریب توان (PF) در ژنراتور ها را بفهمیم :

کیلووات KW)) :

برای اندازه گیری توان الکتریکی واقعی تولید شده توسط ژنراتور، که در کنار دستگاه و تجهیزاتی که در صنایع استفاده می شوند، به کار می رود.

کیلوولت آمپر (kVA ) :

توان ظاهری را اندازه گیری می کند. این توان شامل توان واقعی (کیلووات) و توان راکتیو (کیلو ولت) است که به وسیله دستگاه هایی مثل موتور و ترانسفورماتور تولید می شوند. توان راکتیو مصرف نمی شود و در مقابل، بین منبع تغذیه و بار به گردش در می آید.

ضریب توان (PF) :

نسبت بین توان واقعی و توان ظاهری است. (مثال : اگر در یک ساختمان 900  کیلووات و 1000  کیلو ولت انرژی مصرف کند، ضریب قدرت 0.9 یا 90  درصد است).

حالا شاید این سوال پیش بیاد که روی هر پلاک دیزل ژنراتور، مقادیر کیلووات، کیلوولت آمپر و ضریب توان درج شده ، اما باید توجه داشته باشیم که شرایط کار توسط بار دستگاه متصل به دیزل ژنراتور تعیین می شود، نه خود دستگاه دیزل ژنراتور.

محاسبات دقیق برای تعیین ظرفیت دیزل ژنراتور مناسب پروژه ما :

  • گام اول : محاسبه توان الکتریکی از روی توان مصرفی موتوری
  • گام دوم : برآورد توان مصرفی

که گام اول و گام دوم در مقاله محاسبه توان مصرفی به طور مفصل توضیح داده شد.

  • گام سوم : محاسبه اثر دمای محیط و اثر ارتفاع از سطح دریا

در کاتالوگ مشخصات فنی دیزل ژنراتور ها، ظرفیت اسمی دستگاه در شرایط نرمال (دمای 25 درجه سانتی گراد و ارتفاع از سطح دریا و تهویه مناسب) اعلام شده است. اما در دمای محیط باید ضریب اثر دمای محیط در ظرفیت محاسبه شود :

که این ضریب دما در محیط از رابطه زیر به دست می آید:

که در آن Ta حداکثر دمای محیط بر حسب سانتی گراد در نظر گرفته شده است. اگر Ta کم تر از 25 درجه سانتی گراد باشد، ضریب KT را یک در نظر می گیریم. هم چنین ضریب ارتفاع از رابطه زیر به دست می آید:

 

که در آن Ha ارتفاع نصب دیزل ژنراتور بر حسب متر می باشد. اگر Ha کم تر از 1000 متر باشد، ضریب KH را یک در نظر می گیریم.

  • گام چهارم : ظرفیت رزرو

اگر قرار است دیزل ژنراتور ما به طور دائم کار کند، بهتر است که با توان بیشتر از 80 درصد کار نکند، که این ضریب باید در محاسبه به عنوان ظرفیت امن، محاسبه شود.

اما در صورتیکه پیش بینی رشد مصرف در آینده را در پروژه داریم، می توانیم بخشی از ظرفیت دستگاه را به صورت رزرو در نظر بگیریم که محاسبه آن به صورت زیر می باشد :

ضریب 1.25، در حقیقت استفاده 80 درصد از ظرفیت دیزل ژنراتور و ضریب SP (درصد رزرو) میزان رزرو برای دستگاه است.

  • گام آخر :

با پیروی از گام اول و دوم و همچنین اعمال تمام ضرایبی که در گام های بعد از آن به دست آوردیم، با جایگذاری در فرمول های زیر به توان ظاهری بر حسب  KVA از روی توان مصرفی محاسبه شده می رسیم :

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.