راه حل ها

تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور در زمستان

تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور در زمستان

برای شرایط زمستان و فصل سرما و به منظور اطمینان از این موضوع که دستگاه دیزل ژنراتور شما در زمان قطعی برق حتی در هوای سرد مشکلی برای کارکردن نداشته باشد ، می بایست موارد زیر را به خوبی بکارگرفته و رعایت نمایید .

دستگاه دیزل ژنراتور می بایست در زمستان و حتی دمای بسیار پایین به صورت موثر و مداوم آماده به کار باشد. هوای بسیار سرد و طوفان های زمستانی ممکن است موجب آسیب جدی دیزل ژنراتور و یا سایر تجهیزات مربوط به آن شود . این آسیب ها بسته به محل و نوع نصب ممکن است متفاوت باشند از قبیل ترکیدگی پوستة موتور و لوله های دستگاه و ….

هوای سرد به دلیل تأثیری که روی باتری می گذارد موجب کندتر استارت خوردن دستگاه و قطعات و همچنین غلیظ تر شدن روغن گردد که همه این ها می توانند به موتور فشار زیادی وارد کنند.

 

 • مواردی که بایستی در زمستان حتما بررسی گردند :
 1. امید است که مشتریان عزیز بخش مرتبط با روش های نگهداری دستگاه در هوای سرد که در دستور العمل سازنده دستگاه بیان گردیده را مطالعه کرده باشند .
 2. در زمستان علاوه بر سخت تر حرکت کردن قطعات و غلیظ تر شدن روغن، سوزانده شدن موثرتر سوخت و کارکرد موتور نیز دشوارتر می شود. موتور های مدرن در چند دهه اخیر پیشرفت زیادی کرده اند و این موضوع به راحت تر به کار افتادن آن ها بیشتر کمک می کند اما اطمینان ازامادگی کارکرد موتور در همه شرایط نیز بسیار پر اهمیت می باشد .
 3. تست های بیشتری از دستگاه بگیرید و همواره دستور العمل نگهداری را اجرا کنید؛ دیزل ژنراتور خود را در زمستان نیز تست نمایید تا از عدم وجود هر گونه ایراد ، اطمینان حاصل نمایید و مشاهده کنید که دستگاه چگونه عمل می کند.
 4. اطمینان حاصل کنید که با فرارسیدن زمستان، تمامی کنترل های دیجیتال را تست کرده باشید زیرا دما های زیر صفر به کنترل پنل های دیجیتال آسیب وارد نموده و باعث جلوگیری از استارت خوردن دستگاه می شود.
 5. چک کردن بخش گرم کن (JACKET WATER HEATER) اطمینان حاصل نمایید که در زمان سردتر شدن هوا، قسمت گرم کن که مسئولیت حفظ گرمای موتور را برعهده دارد در حال کارکردن می باشد. روشن نمودن دستگاه بدون این بخش مهم موتور که مایعات و موتور را گرم نگه می دارد ، بسیار دشوار می شود.

 

 • مواردی که بایستی در زمستان باید انجام شود:
 1. افزودن مایع حاوی ضد یخ :

لطفاً مایع ضد یخ را به آرامی در دستگاه بریزید زیرا در غیر این صورت در سیستم خنک کننده ،هوا جمع گشته و باعث ایجاد صدمات زیادی به گرم کن میشود.

بهتر است ابتدا آب و مایع ضد یخ قبل از ریخته شدن در رادیاتور دستگاه در ظرف جداگانه ای مخلوط گردند سپس مخلوط آب و ضد یخ در رادیاتور دستگاه شارژ شود.

 1. شارژر باتری دستگاه دیزل ژنراتور را چک نمایید؛

باتری دستگاه اکثر مشتریانی که در خواست خدمات می نمایند مشکل دارد . اطمینان حاصل نمایید که شارژر به برق متصل بوده تا از مصرف بیش از حد باطری به دلیل سرمای هوا جلوگیری نمایید.

 1. همیشه به میزان سوخت دستگاه توجه داشته باشید؛

سوخت دیزل ژنراتور شما ممکن است در اثر هوای سرد غلیظ گردد و امکان به جریان افتادن در سیستم را نداشته باشد. این موضوع باعث خاموش شدن و ایجاد مشکلات دیگر در دستگاه شما می گردد. به نوع و شرایط سوخت نیز بسیار دقت کنید و به منظور جلوگیری از هرگونه ایراد احتمالی به سوخت دستگاه خود مکمل (ضد یخ گازوییل) اضافه کنید.

 1. بازدید بصری از دستگاه دیزل ژنراتور:

بازدید بصری باید همیشه جزئی از تعمیرات دورهای و نگهداری دیزل ژنراتور باشد . این کار باید در طول زمستان نیز انجام گردد . اطمینان حاصل نمایید که محیط اطراف دیزل ژنراتور شما عاری از هرگونه زباله باشد. توجه کنید که دستگاه نشتی نداشته باشد. وجود نشتی نمایانگر شکسته شدن یا بسته نبودن درست یکی از متعلقات می باشد . اگزوز و گردش هوا را نیز بررسی نمایید و اطمینان حاصل کنید که اختلالی در گردش هوا ایجاد نمیشود .

 1. از جمع شدن برف بر روی کانوپی جلوگیری نمایید؛

استفاده از کانوپی برای دیزل ژنراتور ها در زمستان و فصول پر بارش به سالم ماندن موتور دیزل ژنراتور بسیار کمک میکند.

برای آشنایی بیشتر با کانوپی ها پیشنهاد می شود مقاله کانوپی مناسب دیزل ژنراتور شما را مطالعه کنید.

تجمع برف می تواند باعث مسدود شدن اگزوز و جریان هوا شود و موجب بروز مشکلات جریان هوا در دیزل ژنراتور گردد. کارکردن دستگاه به طور منظم و مداوم می تواند به میزان قابل قبولی باعث آب شدن برف ها گردد و از تجمع برف روی اگزوز جلوگیری نماید.

برای

شرکت باتاب آذرخش فرتاک کارو ارایه دهنده خدمات تعمیر و نگه داری با کادری مجرب در تمامی فصول در خدمت شما عزیزان می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.