تابلو کنترل دیزل ژنراتور

تابلو کنترل دیزل ژنراتور را می توان به عنوان مغزِ پردازنده و یا مرکز فرمان دیزل ژنراتور در نظر گرفت. تابلو کنترل دیزل ژنراتور وظیفه بررسی و کنترل پارامتر های عملکردی دیزل ژنراتور و همچنین هماهنگی بین دیزل، ژنراتور و مصرف کننده جریان الکتریکی (برق) را به عهده دارد.

تابلو کنترل دیزل ژنراتور بر اساس نحوه کارکرد (دستی و اوتوماتیک) و همچنین تعداد دیزل ژنراتور به چند گروه تقسیم می شوند.

  1. تابلو دستی (Manual)
  2. تابلو اتوماتیک (Emergency)
  3. تابلو پارالل (Synchronize)

عوامل موثر بر کیفیت تابلو کنترل دیزل ژنراتور

کیفیت هر تابلو در وهله اول به کیفیت قطعات آن بستگی دارد. از اجزاء اصلی هر تابلو کنترل می توان به برد کنترلر، کلید های اتوماتیک، کنتاکتور، رله ها و شارژر اشاره کرد.

در زمینه کنترلر ها و شارژر ها Datakom ترکیه، DeepSea انگلستان،  ComApچک و در زمینه کلید های اتوماتیک و کنتاکتور هاSchneider  فرانسه ،ABB  ایتالیا،Muller  و زیمنس آلمان و در زمینه رله ها finder ایتالیا از معتبرترین برند ها در این زمینه هستند.
استفاده از قطعات و لوازم غیر مرغوب به راحتی می تواند بر روی کیفیت تابلو کنترل دیزل ژنراتور و در نتیجه قیمت نهایی آن موثر باشد.

نحوه انتخاب نوع تابلو کنترل مورد نیاز دیزل ژنراتورها

در صورتیکه در نظر دارید دیزل ژنراتور با قطع برق به صورت اتوماتیک روشن و با آمدن برق شهر مجددا خاموش شود، باید تابلو کنترل اتوماتیک را تهیه نمایید.
در حالیکه که نیاز به روشن شدن دیزل ژنراتور به طور اتوماتیک نیست و می توانید در هنگام نیاز به محل دستگاه رفته و کلید آن را خاموش و یا روشن نمایید، تابلو کنترل دستی برای نیاز شما توصیه می گردد.
در حالتی که دارای چندین دیزل ژنراتور هستید که به طور همزمان کار می کنند و یا یک دیزل ژنراتور که به طور همزمان با برق شهر در حال تامین برق برای شماست، باید از تابلو کنترل سنکرون یا همان پارالل استفاده کنید.

استاندارد IPو الزامات استفاده از آن در صنعت تابلو کنترل

استاندارد IP از دو عدد تشکیل شده که مقاومت وسایل و محصولات مختلف را در برابر نفوذ گرد و غبار و همچنین آب (نم و رطوبت) را نشان می دهد.

با توجه به حساسیت قطعات الکترونیکی، مقاومت به نفوذ گرد و غبار و آب برای هر تابلو کنترل از موارد اصلی در فرآیند ساخت آن می باشد. اهمیت این مسئله سبب تعریف استاندارد IP جهت ارزیابی کیفی تابلو های کنترل شده است.
اما باید توجه داشتت که الزامی در بالا بودن IP تابلو کنترل دیزل ژنراتور نیست. در واقع این استاندارد عموما در موارد خاص و نوع کاربری کارفرما مورد توجه قرار می گیرد.

تابلو دستی (Manual)