برد کنترل

برد دیزل ژنراتور یک قطعه حیاتی است که در جلوگیری از خرابی دیزل ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد. برد کنترل ها کلیه پارمتر های اساسی از قبیل دمای آب، فشار روغن، ولتاژ، دور موتور، فرکانس و… را علاوه بر اینکه نمایش می دهند کنترل و حفاظت نیز می کنند.

برای درک بهتر نحوه ی عملکرد برد کنترل ها، می توان آن را به یک چراغ راهنمایی و رانندگی تشبیه کرد، به این صورت که اگر پارامتر ها دارای مقادیر مجاز باشند مانند چراغ سبز راهنما و رانندگی به دیزل ژنراتور اجازه ادامه فعالیت می دهند و اگر اندازه یک پارامتر به محدوده غیر مجاز نزدیک شود مانند چراغ زرد ، اعلام آلارم کرده اما همچنان به دیزل ژنراتور اجازه کار و فعالیت می دهند اما اگر اندازه آن پارامتر کمتر و یا بیشتر از حد نرمال شده و وارد محدوده غیر مجاز شود، برد کنترل ها مانند چراغ قرمز باعث خاموش شدن دیزل ژنراتور می شوند.

 به همین ترتیب برد کنترل دیزل ژنراتور مانع از آسیب دیدگی موتور می شود.

علت اصلی استفاده از برد کنترل در دیزل ژنراتور ها:

  1. حفاظت و کنترل موتور به صورت اعلام آلارم و احیانا شات دان برای حفاظت از کمیت های الکتریکی و مکانیکی
  2. دستور عملکرد و راه اندازی موتور (عملکرد های دستی، اتوماتیک امرجنسی، پارالل سنکرون و …)

سه عامل تأثیرگذار بر قیمت برد دیزل ژنراتور ها:

  • قدرت و توان خود موتور:با توجه به نوع کاربری دیزل ژنراتور، توان آن افزایش و یا کاهش می یابد، که با افزایش توان دیزل ژنراتور، برد آن هم باید قوی تر انتخاب شود. دلیل این الزام آن است که هر چه دیزل ژنراتور قوی تر، میزان گرمای تولید شده و شدت جریان آن بیشتر خواهد بود که نتیجه این افزایش ها می تواند صدمات جدی به دیزل ژنراتور وارد کند، در نتیجه باید برد دیزل ژنراتور آن قوی تر و با کارایی بالاتر انتخاب شود که باعث افرایش قیمت برد دیزل ژنراتور می‌شود.
  • نوع کاربری دیزل ژنراتور: دیزل های ژنراتور در دو مدل صنعتی و خانگی در بازار عرضه می شوند که قیمت برد دیزل ژنراتور صنعتی با توجه به قدرت و امکانات به مراتب از نوع خانگی آن بیشتر است.
  • امکانات برد دیزل ژنراتور: همان‌طور که بیان شد، امکانات برد دیزل ژنراتور صنعتی از نوع خانگی آن بیشتر بوده که این امکانات شامل وجود و استفاده از نمایشگر، آپشن ها و شاخصه های نظارتی برد دیزل ژنراتور می باشد.

گروه باتاب آذرخش فرتاک ارائه دهنده انواع برد کنترل های دیژل ژنراتور می باشد، که از مرغوب ترین آن ها می توان به wood ward آلمان و برد دیزل ژنراتور دیپسی(Deepsea)  انگلستان اشاره کرد.