باتری شارژر

باطری‌ ها وظیفه تامین توان جهت استارت دیزل ژنراتور را دارند. در ژنراتور ها به دلیل مصرف برد کنترل , استارت و قطعات جانبی، باطری ها شروع به خالی شدن می کنند به همین علت  نیاز هست باطری ها شارژ شوند.

برای زمان خاموشی موتور، ‌شارژ های اتوماتیک وظیفه این کار را بر عهده دارند.

در زمان روشن بودن برای موتورهای کوچک، دینام و برای موتور های بزرگ از شارژ های اتوماتیک استفاده می شود.

باید به این نکته توجه داشت که برای شارژ باطری دیزل ژنراتور باید استهلاک باطری ‌ها به حداقل برسد و باطری ‌ها همیشه پر و آماده استفاده باشند. 

شارژ باطری سرب اسید بر پایه شارژ ولتاژی می باشد و مدت زمان شارژ آن بین ۱۲ الی ۱۶ ساعت می باشد، که اگر جریان شارژ افزایش دهیم و روش شارژ را نیز مرحله ای کنیم میتوان زمان شارژ را تا ۱۰ ساعت یا کمتر کاهش دهیم. 

درست تنظیم شدن ولتاژ شارژ بسیار اهمیت دارد و مقدار آن از ۲/۳ تا ۲/۴۵ ولت برای هر سلول باطری است.

مراحل شارژ باطری سرب اسید به شرح زیر می باشد:

  1. شارژ با جریان ثابت: در این مرحله با جریان ثابت باطری را به طور کامل شارژ می کنند. مدت زمان این مرحله حدود نصف زمان شارژ می باشد.
  2. شارژ کامل: در این مرحله با جریان پایین باطری را شارژ می کنند تا به مرحله اشباع برسد.
  3. شارژ شناور: این مرحله از شارژ فقط برای جلوگیری از تخلیه ی خود به خودی باطری می باشد.

زمانی می توان گفت باتری به شارژ کامل رسیده که جریان شارژ آن به کمترین مقدار یا کمتر از جریان مرحله ۲ برسد.

انتقال از مرحله ۱ به ۲ بطور یکنواخت، در زمانی که باتری به محدوده ولتاژ تعیین شده رسیده باشد اتفاق می افتد.

باتری هایی که دارای جریان نشتی زیاد هستند هیچ وقت به محدوده اشباع نمی رسند و در این حالت زمان شارژ از طریق تایمر های شارژر تعیین می شود در نتیجه شارژ باطری تمام می شود.

گروه باتاب آذرخش فرتاک ارائه دهنده انواع باتری شارژر دیزل ژنراتور به خصوص دیپسی انگلیس می باشد، این شارژر بهترین شارژر دیزل ژنراتور می باشد.

شارژر های انکو ترکیه در رده ی دوم می باشند و تنها عیب آن ها عدم حفاظت در برابر ولت معکوس است که اگر در نصب آن ها، سیم کشی درست انجام شده باشد به هیچ عنوان به مشکل بر نمی خورید.